Php ile Facebook sayfanıza ait beğeni sayısını ve diğer detayları gösterme

Facebook, dünyada en popüler sosyal medya ağı olarak bilinmektedir. Milyarlarca hesabı içerisinde barındıran bu sitede kullanıcılar kendilerine ait sayfalar açıp kurumları ve siteleri hakkında bilgiler sunabilmektedir. Bu sayfalarla alakalı detaylı bilgilere Facebook'un Graph olarak adlandırdığı API ler üzerinden json formatında erişebilmekteyiz. Tek yapmamız gereken bu içeriklerin parse edilerek istenen verinin çekilmesidir. Örneğin yazilimdersi sitesinin facebook sayfası : https://www.facebook.com/yazilimdersi şeklindedir. Graph yapısına göre sayfanın ismini: http://graph.facebook.com/+[SAYFA_ISMI] linke eklediğimizde bu sayfayla alakalı detaylı bilgiler json formatında listelenecektir. Websitemizle alakalı link
http://graph.facebook.com/yazilimdersi şeklindedir. Bu linke gittiğinizde göreceğiniz içerik şu şekilde olacaktır muhtemelen.


Gördüğünüz gibi facebook sayfasında bulunan birçok veriler burada listelenmektedir. Sayfanın beğeni sayısı, kaç kişini sayfada yazıştığı, açıklama ve sayfa linki vs. birçok veriye ulaşmanızı sağlamaktadır. Şimdi sırada Php programlama dilini kullanarak bu sayfa içeriklerinden beğeni sayısını nasıl çekeceğimizi inceleyelim. 

Daha önceki konularda sizlere Php'de Curl yapısını anlatmıştım. Öncelikle curl ile alakalı bilgisi bulunmayan arkadaşlar linkteki makaleyi okuyabilirler. Sonrasında aşağıda bulunan kodlama ile sayfamıza ait graph linkine erişim yapmamız gerekmektedir.
 
<?php 
function getfacebooklikecount($url){ 
  
  $ch = curl_init($url); 
  curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, TRUE); 
  $raw = curl_exec($ch); 
  curl_close($ch); 
  $data = json_decode($raw); 
  $content = $data->likes; 
  return $content; 
} 

$facebooklikes = getfacebooklikecount("http://graph.facebook.com/yazilimdersi"); 
echo $facebooklikes; 

?>
Yukarıdaki metodda görüldüğü üzere getfacebooklikecount($url) metoduna parametre olarak graph.facebook.com/yazilimdersi adresi verilmekte. curl_init metodu ile içeriğe erişilmektedir. Sonrasında json_decode metodu ile json formatındaki veri çözümlenip $data->likes ile sayfanın beğeni sayısı çekilmektedir. Sizde artık aynı fonksiyona parametre olarak kendi sitenize ait facebook linkini ekleyebilir ve beğeni sayısını online olarak facebook serverlerinden çekebilirsiniz.
comments powered by Disqus