DNS kayıtlarında yaygın olarak kullanılan kayıt türlerinden birisi A kayıtlarıdır. Alan adınızın veya alt alan adınızın hangi IP adresine yönlendirileceğinin bilgisini göstermektedir. Websitenizi yayına alırken hangi makinada host edilecekse o makinaya ait IP adresinin girilmesi gerektiği alandır.


MX kaydı, alan adınızı kullanarak oluşturduğunuz mail adreslerinin çalıştığı mail sunucularının bilgilerini girdiğimiz DNS kaydı türüdür. Örneğin; yazilimdersi.info alan adına ait [email protected] adresinde bir mail oluşturmak istesem ve bunu aktif olarak GoDaddynin sunduğu ücretsiz mail servisi üzerinden kullanmayı tercih edersem, bu alana DNS kayıtlarında GoDaddy e ait MX bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde mailler bizlere ulaşmayacaktır.


Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Nameserver(NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapıp o ip adresi hangi sunucuduysa o sunucuyu bulur. NS kayıtları, alan adları için, geçerli sunucu isimlerini belirlemede kullanılır.


TXT, genelikle domainlerin validasyonlarında kullanılan kayıt türüdür. Örneğin; Google sizden domain sahibi olup olmadığınızı doğrulamak istediğinde validasyon amacıyla size specific sunduğu text bir ifadenin DNS üzerinde tanımlamanızı isteyebilir. Bu birçok konuda kullanılabilinen bir kayıt türüdür.