Havayolu Sorgulama

IATA (International Air Transport Association) tüm dünyadan tarifeli havayolu taşıyıcılarının temsil edildiği ticari bir kuruluştur.
  • 1945 yılında Havana, Küba’da 31 ülkeden 57 üyeyle kurulmuştur.
  • Şimdi ise dünya genelinde 140 ülkeden 270’in üzerinde havayolu üyedir. Toplam tarifeli hava trafiğinin %98’ini kapsar.
  • Merkezi Kanada’nın Montreal şehrinde olup “Clearing House” merkezi İsviçre’nin Cenevre kentindedir.
IATA’nın esas amacı hem yolcular hem de havayolu şirketleri için havayolu taşımacılığının mümkün olan en yüksek hızda, emniyette, güvenlikte, uygunlukta ve verimlilikte gerçekleşmesini sağlamaktır. Temel olarak tarife koordinasyonu (bilet fiyatları, oranlar, ücretler ve seyahat acente komisyon oranları) ile ilgilenmektedir. Hem organizasyon olarak hem de faaliyetleri açısından IATA, ICAO ile işbirliği halindedir.

Havayolu firmalarının tümünün üyesi olduğu bu kuruluşlarda unique olarak atanmış ICAO ve IATA kodları bulunmaktadır. Bu kodlar sayesinde havayolu firmaları kimliklerini edinmiş ve tüm dünyada geçerliliği kabul görmüş kodlar ile işlemler gerçekleştirmektedir. Hazırladığımız arayüz sayesinde herhangi bir havayolu firmasının adı ile arama yaparak IATA ve ICAO kodlarına rahatlıkla erişebilirsiniz.
comments powered by Disqus