Windowsda Arka Plan Resmi Değiştirme

Aktif PC kullanıcıları olarak bilgisayarlarımız bizim artık yaşam alanlarımız olmuş durumda. Geliştiriciler olarak uzun süreler karşısında oturup yoğun çalışmalar ve projeler üretmekteyiz. Durum böyle olunca bilgisayarımız üzerine badgeler yapıştırmak, arka plan resmini kişisel tercihlerimize göre düzenlemek kaçınılmaz oluyor. Manual olarak cursorun Masaüstünde sağa tıklayıp Özelliklere erişilmesi ile arka plan resmi düzenlenebilmektedir. Ancak kullandığımız cihaz eğer şirkete ait bir bilgisayar ise, muhtemelen aşağıdaki şekilde bir uyarı ile karşılaşacaksınız.

Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

1. Öncelikle Masaüstünde change-background.bat isminde bir dosya oluşturalım.
2. Daha sonra bu dosyası içerisine aşağıdaki kod parçacığını ekleyelim.
reg add "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" /v Wallpaper /t REG_SZ /d  [DOSYA_PATHI] /f
RUNDLL32.EXE user32.dll,UpdatePerUserSystemParameters

Yaptığımız işlem aslında registry key üzerinde güncelleme yaparak direkt olarak arka resmi atanmasına imkan sunmaktadır.

Yukarıdaki kodlamada [DOSYA_PATHI] alanına değiştirmek istediğiniz dosya pathini yapıştırmanız gerekmektedir.

İkinci satırda RUNDLL32.EXE komutu ile değiştirilen arka plan resminin anlık olarak yansıtılması sağlanmaktadır. Aksi takdirde üstteki kodlama çalıştırsanız bile arka plan resmini değiştirmeyecektir.

Komut satırında çalıştırılan kodlama herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Değiştirilecek olan ekran resminin özelliklerinin uygun formatta bulunması önemlidir.

comments powered by Disqus