Windowsda Installer klasörü

Çoğumuz bilgisayarlarımızda (özellikle SSD özellikteki disklerde) sürekli farklı programlamaların kurulmasından, yeni teknolojileri takip edip kurulumların gerçekleştirilmesinden kaynaklı diskte alan problemi yaşamaktayız. Belirli periyotlarla diskimizi temizlememiz gerekmekte ve gereksiz klasörlerin tespit edilmesinde TreeSize gibi uygulamaları kullanmaktayız. Yaptığımız disk taramalarında C:\Windows\Installer klasöründe yüklü miktarda dosya bulunduğunu gözlemledim.

C:\Windows\Installer klasörü, bilgisayarımıza yüklenen programlara ait MSI ve MSP uzantılı kurulum dosyalarını barındırmaktadır. Yüklenen herhangi bir programı kaldırsanız bile bu programa ait MSP veya MSI dosyaları bu klasörde halen durmaktadır. Bu da gereksiz yere bilgisayarınızda alan kaplamaya neden olmaktadır. Burada bulunan tüm dosyalar gereksizdir diyemeyiz. Mevcut kurulu programların çalışması için burada bulunan dosyalara ihtiyac duyulmaktadır. Amacımız bilgisayarımızdan kaldırdığımız programların atıklarını temizlemektir.

Gereksiz olan dosyaların tespitini ise rahatlıkla yapamamaktayız. Çünkü klasörü incelediğinizde anlamsız isimlendirilmiş MSI ve MSP uzantılı dosyalarla karşılaşacaksınız. Burada tavsiye edebileceğimiz en kullanışlı uygulama PatchCleaner. Bu uygulama sayesinde bilgisayarınızda sildiğiniz ama halen Installer klasöründe listelenen gereksiz dosyaların tespitini hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı indirmek için linke tıklayın.

Uygulamayı indirip kurduğunuzda aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Patch Cleaner

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi 7.86 GB lık 128 adet dosya gereksiz yere bilgisayarımda alan kaplamakta. Bu dosyalara yönelik yapılabilecek Move ve Delete gibi iki seçenek sunulmaktadır. Delete butonuna tıkladığınızda Installer klasörü altındaki gereksiz dosyaların silinmesi sağlanmaktadır. Move butonuna tıklandığında ise bu dosyaların bilgisayarda farklı bir konuma taşınması sağlanmaktadır.

comments powered by Disqus