Cihazın IMEI numarasını öğrenmek

Her GSM telefon cihazına yüklenen unique bir koddur.Telefonunuzun çalınma durumunda veya kaybolma durumunda telefonunuzu bulmanız için size yardımcı olabilecek önemli bir numaradır. Cihazlar arasında yapılan tüm işlemler bu IMEI numarası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Böylelikle kullanıcı telefonunu kaybetse bile IMEI numarasına GSM operatörleri üzerinden ulaşılabilinmektedir. Önemli olan durum ise cihazın GSM operatörü üzerinden haberleşebilir durumda olması gerekmektedir. Böylelikle çalınan veya kaybolan cihazınızın son konumu hakkında bilgiler cihaza ait operatörü güncel bir şekilde iletilecektir. Şimdi sizlere cihazınıza ait IMEI numarasına nasıl erişebileceğiniz ile alakalı birkaç yöntem sunacağız: 

METOD #1
En bilindik yöntemlerden birisi, cihazınızın arama sayfasına *#06# yazmanızdır. Bu işlemin ardından arama butonuna basmanızla birlikte, cihazınıza ait IMEI numarası aşağıda gösterilen şekilde ekranda görüntülenecektir:
 

METOD #2
Eğer telefonunuzun arka kapağı çıkarılabiliyorsa batarya kısmında cihazınıza ait IMEI numarasını görebilirsiniz. Aşağıda bu metod ile alakalı örnek bir resim bulunmaktadır:


METOD #3
Iphone cihazında IMEI numarasını bulmak için Ayarlar>Telefon Hakkında>Duruma sekmelerine tıklayın. Açılan pencerede aşağıdaki şekilde IMEI numarasını görebilirsiniz:


METOD #4
Telefonunuza giriş yaptığınız Gmail hesabına ait Google Dashboard sayfasına girin. Bu sayfada listelenen Android tabına tıklayın ve bu hesapla ilişkilendirilen bütün cihazlarınızın IMEI numaralarını görebileceksiniz. Aşağıdaki resimde örnek bir kaydın nasıl görüntülendiği gösterilmektedir:
 
 
 

Bu yöntemlerle IMEI numaranıza kolaylıkla erişebilirsiniz. Yukarıda anlatılan yöntemler dışında da birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak o kısa ve hızlı şekilde IMEI numaralarına erişim bu metodlarla gerçekleştirilmektedir.

comments powered by Disqus