CentOS da kullanıcı işlemleri

CentOS server üzerinde yeni kullanıcıların nasıl eklendiği ve her yapılan düzenlemenin nasıl aktif hale getirildiği ile alakalı bilgiler sizlere sunulacaktır. Maddeler halinde anlatılan yapımızda ilk olarak yeni kullanıcı oluşturma işleminin nasıl saglandığı anlatılacaktır.
1. Yeni kullanıcı oluşturulması: 
CentOS serverde aşağıda yazılı olan komut ile yeni kullanıcı eklenmesi sağlanmaktadır. Tek yapmanız gereken "yenikullaniciadi" alanını belirlediginiz kullanıcı adı ile değiştirmenizdir:
sudo adduser yenikullaniciadi
Yeni kullanıcı girilmesi ile birlikte mevcut kullanıcının şifresini girmek için aşağıda bulunan komutu terminale giriniz:
sudo passwd yenikullaniciadi
Tebrikler yeni kullanıcı oluşturulması ile alakalı işlem tamamlanmış oldu. root olarak girilmiş olan sistemden exit yazarak çıkabilirsiniz. Yeni kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz artık.
2. Yeni oluşturulan kullanıcıya root yetkisinin verilmesi: 
CentOS serverde yeni kullanıcı oluşturulduktan sonra, bu kullanıcının root seviyesinde yetkilere sahip olması için aşağıda bulunan komutun girilmesi gerekmektedir:
sudo /usr/sbin/visudo
Bu komutun ardından istenilen kullanıcının root seviyesinde olması için aşağıda bulunan satırın dosyaya eklenmesi gerekmektedir: 
## Allow root to run any commands anywhere 
root ALL=(ALL) ALL 
yenikullaniciadi ALL=(ALL) ALL
'Shift' ZZ tuşuna basarak dosyadan çıkıp değişikliğin kayıt edilmesini sağlayın.
 
3. Kullanıcının silinmesi: 
CentOS serverde kullanmadığınız ve daha önceden oluşturduğunuz kullanıcılara basit bir şekilde tek satır kod ile silebilirsiniz:
sudo userdel yenikullaniciadi
Kullanıcıya ait tüm bilgilerin silinmesi için tek yapmanız gereken -r ifadesinin yazılmasıdır: 
sudo userdel -r yenikullaniciadi
 
comments powered by Disqus