Ubuntu da kullanıcı işlemleri

Ubuntu server üzerinde yeni kullanıcıların nasıl eklendiği ve her yapılan düzenlemenin nasıl aktif hale getirildiği ile alakalı bilgiler sizlere sunulacaktır. Maddeler halinde anlatılan yapımızda ilk olarak yeni kullanıcı oluşturma işleminin nasıl saglandığı anlatılacaktır.
1. Yeni kullanıcı oluşturulması: 
Ubuntu serverde aşağıda yazılı olan komut ile yeni kullanıcı eklenmesi sağlanmaktadır. Tek yapmanız gereken "yenikullaniciadi" alanını belirlediginiz kullanıcı adı ile değiştirmenizdir:
sudo adduser yenikullaniciadi
 Bu komutu girmenizle birlikte şifre sorulacaktır. Şifrenin girilmesinden sonra kullanıcı bilgilerini sunmanız istenecektir. Bu alan zorunlu olmadıgndan entere basarak geçebilirsiniz. Son olarak işlemleri onayladıgınız ile alakalı Y (Yes) harfine tıklayıp onay vermeniz gerekmektedir. Tebrikler yeni kullanıcı oluşturulması ile alakalı işlem tamamlanmış oldu. root olarak girilmiş olan sistemden exit yazarak çıkabilirsiniz. Yeni kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz artık.
2. Yeni oluşturulan kullanıcıya root yetkisinin verilmesi: 
Ubuntu serverde yeni kullanıcı oluşturulduktan sonra, bu kullanıcının root seviyesinde yetkilere sahip olması için aşağıda bulunan komutun girilmesi gerekmektedir:
sudo /usr/sbin/visudo
Bu komutun ardından istenilen kullanıcının root seviyesinde olması için aşağıda bulunan satırın dosyaya eklenmesi gerekmektedir: 
# User privilege specification 
root ALL=(ALL:ALL) ALL 
yenikullaniciadi  ALL=(ALL:ALL) ALL
'X' tuşuna basarak dosyadan çıkıp 'Y' tuşu ile yapılan değişikliğin kayıt edilmesini sağlayın.
 
3. Kullanıcının silinmesi: 
Ubuntu serverde kullanmadığınız ve daha önceden oluşturduğunuz kullanıcılara basit bir şekilde tek satır kod ile silebilirsiniz:
sudo userdel yenikullaniciadi
Kullanıcıya ait dosyaların silinmesi ile birlikte kullanıcılar tamamen sistemden silinmiş olacaktır: 
sudo rm -rf /home/yenikullaniciadi

comments powered by Disqus