Ubuntuda Node.js Kurulumu

Node.js, network bağımlı uygulamalarımızı daha hızlı şekilde oluşturabilmemiz için hazırlanmış server taraflı bir Javascript platformudur. Node.js sayesinde sisteme bağlı back-end ve front-end uygulamalar hızlı şekilde oluşturulabilmektedir. Performans testlerinde birçok programlama dilini geçtiği gözlemlenmiştir. Daha çok karmaşık sistemli olan projelerde tercih edilen Node.js, yazılımcı açısından öğrenilmesi pekde zor olmayan bir dildir. Şimdi sırasıyla Node.js platformunun Ubuntu kurulu makinanıza nasıl yüklenebileceği hakkında açıklamalara başlayalım. Farklı yöntemlerle kurulum işlemi gerçekleştirilebilmektedir:

1.a apt üzerinden stable versiyonun kurulumu:
Ubuntu default repositorilerinde stabil çalışan Node.js programına ait farklı versiyonda yazılımlar bulunmaktadır. Bu platformlar son versiyonda olmayabilirler, ancak stabil olarak Ubuntu sunucularda çalışabilmektedirler. Repositorilerden stabil versiyonu indirmek için apt komutu kullanılmaktadır. Aşağıda bulunan komutlarla ilk olarak repositorilerdeki paket programlar güncellenmektedir. Sonrasında ise node.js kurulumu gerçekleştirilmektedir:
sudo apt-get update 
sudo apt-get install nodejs
Node.js kurulumunun ardından npm olarak adlandırılan Node.js Package Manager programının indirilmesi gerekmektedir. Aslında bu zorunluluk değildir. Ancak nodejs için yazılmış farklı modulleri ve paketleri indirmek istediğimizde bu komutu kullanarak hızlı şekilde implementasyonları gerçekleştirebiliriz. Aşağıda bulunan komutla birlikte npm programı da yüklenmektedir:
sudo apt-get install npm
Böylelikle Node.js ve ona bağlı olan npm programlarının kurulumlarını gerçekleştirmiş olduk. Şimdi diğer yöntemlerle kurulum işlemlerinin nasıl gerçekleştirilebileceğini de inceleyelim.

1.b. PPA ile kurulumun gerçekleştirilmesi: 
Yukarıda anlatılan apt ile kurulumda repositorydeki stable versiyonlu olan program indirilmektedir. Ancak en son versiyona ait indirme işlemini stabil olmadığı durumlarda sağlamamaktadır. Bu maddede PPA yani Personal Package Archive komutunu çalıştırarak node.js programının son versiyonun listelendiği linki sisteme ekleyebilirsiniz. Sonrasında apt komutu ile son versiyona ait linki sisteme eklenen nodejs ile alakalı kurulumu gerçekleştirebilirsiniz:
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup | sudo bash -
Yukarıdaki komutla birlikte Node.js programına ait son versiyon linki local packagelerimize eklenmiştir. Bundan sonrasında apt-get install komutu ile güncel versiyonun indirilmesini sağlayabiliriz:
sudo apt-get install nodejs
PPA dan eklenen nodejs sürümünde npm de içerildiğinden bundan ayrı olarak tekrar npm indirilmesine gerek kalmamaktadır. Ancak buna rağmen bazı npm paketlerini kullanmak isteyebileceğinizden build essential indirmeniz iyi olacaktır: 
sudo apt-get install build-essential

comments powered by Disqus