Facebook, şirket adını 'Meta' olarak değiştiriyor

Mark Zuckerberg, şirketin yıllık geliştirici konferansına ait açılış konuşmasında, "Bundan sonra Facebook değil, Metaverse olarak yolumuza devam edeceğiz" dedi. "İnsanların Meta markasını ve temsil edeceğimiz geleceği tanımasını umuyorum." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Zuckerberg, şirketin geleceğinin, kullanıcıları farklı bir ortam aracılığıyla birbirine bağlayan sanal gerçeklik ürünleri oluşturmaya odaklanacağını söyledi. Önümüzdeki on yıl içerisinde bir milyar insanın Metaverse olarak adlandırdıkları sanal dünyaya dahil olacağını dile getirdi.

Şirket, Metaverse platformunu kullanıcıların kendilerini temsil eden avatarlar oluşturabilecekleri üç boyutlu bir sanal alan olarak tanımlıyor. Zuckerberg, yeni sanal gerçeklik dünyasının kullanıcıların oturma odalarından çıkmadan video oyunları oynamasına, film izlemesine, konserlere katılmasına, meslektaşlarıyla işbirliği yapmasına ve arkadaşlarıyla bir araya gelmesine olanak sağlayacağını söyledi.

Facebook Meta

Zuckerberg, 2004 yılında üniversitenin yurt odasından başlattığı Facebook'u "ikonik bir sosyal medya şirketi" olarak adlandırmıştı, ancak bu adın artık şirketin vizyonuna "yeterli olmadığını" da sözlerine ekledi.

Şirket ayrıca 1 Aralık'tan itibaren FB olan hisse senedini MVRS olarak değiştiriyor.

Hatırlarsanız Facebook uzun süredir sahibi olduğu sosyal medya uygulamalarındaki kullanıcılara sağladığı koruma eksikliği nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya. Bu ayın başlarında, eski Facebook çalışanı Frances Haugen, şirket yöneticilerinin platformun yıllardır yanlış bilgilerin yayılmasına yardımcı olduğunu bildiklerini ancak olumsuz etkilerle mücadele etmek için yeterli çabayı göstermediğini gösteren binlerce belgeyi sızdırdıktan sonra kamuoyuna açıklama yaptı. Zuckerberg Perşembe günü yaptığı açıklamada, "gizlilik" ve "güvenlik" kontrollerinin ilk günden itibaren Metaverse'e yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

comments powered by Disqus