Ubuntu da Ruby on Rails kurulumu

Ruby on Rails, yazılım geliştiricilerine farklı tipte birçok web uygulamasının hızlı şekilde yazılmasını sağlayan bir programlama dilidir. Ruby on Rails kurulumu özellikle Linux tabanlı olan makinalarda hızlı ve sorunsuz şekilde gerçekleştirilmektedir. Aşağıda adım adım izlenmesi gereken yapılar hakkında bilgiler sunulmaktadır.

1. RVM(Ruby Version Manager) kurulumu: 
Ruby kurulumu ile alakalı çalışmalara başlamadan önce sistemimizde kurulu olan programlamlarla alakalı herhangi bir güncellemenin olup olmadığını aşağıda bulunan kodu parçacığı ile kontrol edelim:
sudo apt-get update
Bu işlemden sonra RVM(Ruby Version Manager) sisteminin kurulumuna geçebiliriz. RVM farklı ruby versiyonlarını barındıran bir sistemdir ve rahatlıkla versiyonlar arasında geçiş yapılmasına imkan sunmaktadır. Ancak bizler en son Ruby sürümünü kullanacakmış gibi düşünüp indirmelerimizi bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Eğer sisteminizde curl komutu aktif halde değilse aşağıda bulunan kodlama ile indirebilir ve aktif hale getirebilirsiniz. Programların indirilmesinde curl programından yararlanacağız:
sudo apt-get install curl
RVM programının kurulumu içinse şu kodu terminale yazmanız gerekmektedir: 
\curl -L https://get.rvm.io | bash -s stable
RVM programını indirmenizin ardından şimdi yüklenmesinde sıra. Ancak bu işlemden önce mevcut shell sessionuzun yenilenmesi için terminali kapatıp açmanız gerekmektedir: 
source ~/.rvm/scripts/rvm
Bu programın kurulumu öncesinde bazı gereksinimler bulunabilir. Bu gereksinimlerin giderilmesi adına aşağıda bulunan komutu kullanmanız gerekmektedir. Bu komut sayesinde gereksinimlerin tümü otomatik olarak RVM programı üzerinden giderilecektir.
rvm requirements
Gereksinimlerin indirilmesi sırasında root şifresi terminal tarafından sorulabilir. Şifreyi girmenizle birlikte tüm gereksinimler indirilmiş ve giderilmiş olacaktır. Gereksinimlerin giderilmesi sırasında bazı paketlerin olmadığı ile alakalı uyarılarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda paketlerin direkt source kod üzerinden çalıştırılması için şu linkten yardım alabilirsiniz.
2. Ruby kurulumu: 
RVM kurulumunun tamamlanmasının ardında bu sistem üzerinden Ruby kurulumu oldukça basittir. Tek yapmanız gereken aşağıda bulunan kodu terminalde çalıştırmanızdır:
rvm install ruby
Komutun çalıştırılması ile birlikte Ruby'nin son versiyon indirilmiştir. RVM üzerinden birden çok versiyon bulunduğundan sistemimize hangi Ruby versiyonu kullandığımızla alakalı bilgilendirme yapmamız gerekmektedir. Aşağıda bulunan komut bu işlemi sağlamaktadır:
rvm use ruby --default
3. RubyGems kurulumu: 
Ruby On Rails kurulumundan önce gerekli olan tüm programların yüklü olduğundan emin olmamız gerekmektedir. Bunlardan en önemlileri ise gems olarak adlandırılan library havuzlarıdır. Gem lerin yüklenmesine RVM programı üzerinden devam edebiliriz:
rvm rubygems current
4. Rails kurulumu: 
Gem programının kurulumu ile birlikte rails programının kurulumuna da geçebiliriz:
gem install rails
Bu işlem uzun sürebilmektedir. İşlemin sonuçlanması ile birlikte artık Ubuntu serverinizde Ruby on Rails sistemine sahip olacaksınız.
 
comments powered by Disqus