Php de sessions (oturumlar)

Cookie konusunu işlediğimizde sizlere bu bilgilerin kullanıcının browserinde tutulduğunu dile getirmiştik. Php'de oturumlar ise sunucuda tutulmaktadır. Bu yapıda kullanıcı ile alakalı bilgiler sunucular üzerinde tutulmakta ve admin tarafından kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Session yapısının çalışabilmesi için session_start() metodunun Php dosyalarının başına eklenmesi gerekmektedir. Sessionların setlenmesi ise $_SESSION["degisken"] = "deger" şeklindedir.
<?php 
  session_start(); 
  $_SESSION['kullanici_adi'] = "Serap"; 
?>
Yukarıda yapılan setlemeyle birlikte websitenizin herhangi bir yerinden kullanici_adi degiskenine ait degere Sessionlar üzerinden erişebilirsiniz. Peki herhangi bir değişkene ait sessionın setlenip setlenmediği konusunu nasıl çözebiliriz ? Bunun kontrolü için ise isset() metodu kullanılmaktadır.
<?php 
  session_start(); 
  if ( isset( $_SESSION['sayac'] ) ) 
    $_SESSION['sayac'] = $_SESSION['sayac'] + 1; 
  else 
    $_SESSION['sayac'] = 1; 
  
  echo "Bu sayfa " . $_SESSION['sayac'] . " kez görüntülendi."; 

?>
Yukarıda yazılan kodlamada isset ile sayac degiskine ait herhangi bir setlemenin olup olmadığı kontrol edilmekte. Eğer setleme bulunmuyorsa 1 rakamı setlenmekte, eger setleme yapılmıssa daha önceden bu durumda da mevcut degere +1 eklenerek deger yükseltilmektedir.

Mevcutta bulunan bir session degiskeninin tamamen silinmesi için unset() metodu kullanılmaktadır. Bu metoda parametre olarak silinecek session degiskeni bilgisi girilir. Böylelikle bu sessiona ait degisken ve degerler tamamen silinmiş olacaktır. Session silinmesi işlemi aşağıdaki gibidir:
<?php 
  unset( $_SESSION['sayac'] ); 
?>

comments powered by Disqus